Parliament of Canada

PARLIAMENT of CANADA
Home Parliamentary Business Senators and Members About Parliament Visitor Information Employment

Appendix A: Senate Membership, 2010-11

APPENDIX A: Senate Membership, 2010-11

Changes in Senate Membership

Nominations
David Braley (C — Ontario) May 20, 2010
Salma Ataullahjan (C — Toronto, Ontario) July 9, 2010
Don Meredith (C — Ontario) December 20, 2010
Larry W. Smith (C — Saurel, Quebec) December 20, 2010

Resignations
P. Michael Pitfield, P.C. (Ind — Ottawa-Vanier, Ontario) June 1, 2010
Raymond Lavigne (Lib — Montarville, Quebec) March 21, 2011
Larry W. Smith (C — Saurel, Quebec) March 25, 2011
Fabian Manning (C — Newfoundland and Labrador) March 28, 2011

Retirements
Wilbert Joseph Keon (C — Ottawa, Ontario) May 17, 2010
Peter A. Stollery (Lib — Bloor and Yonge, Ontario) November 29, 2010
Jean Lapointe (Lib — Saurel, Quebec) December 6, 2010

Senators by province/territory on March 31, 2011

  Sitting Vacant seats
Alberta 6 0
British Columbia 6 0
Manitoba 6 0
New Brunswick 10 0
Newfoundland and Labrador 5 1
Northwest Territories 1 0
Nova Scotia 10 0
Nunavut 1 0
Ontario 24 0
Prince Edward Island 4 0
Quebec 22 2
Saskatchewan 6 0
Yukon 1 0
Total 102 3

Political affiliation of senators on March 31, 2011

* denotes governing party

Conservative Party of Canada* 52
Liberal Party of Canada 46
Independent 2
Progressive Conservative 2
Vacant seats 3
Total 105